| Strona domowa | Dlaczego kredyt gotów… »

Karty kredytowe.

czwartek, 22 grudzień 2016 at 2:17 pm.

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić codzienność bez kart płatniczych. Kata kredytowa, mówiąc inaczej karta płatnicza jest wydawana łącznie z określonym na niej limicie kredytowym. Taką kartę wydają banki. W ramach przyznanego limitu rozlicza się operacje jakie właściciel karty wykonuje. Do wydania takiej karty nie jest nam konieczne posiadanie rachunku płatniczego u wydawcy. Co określony odcinek czasu bank przesyła właścicielowi karty wyciąg z operacji jakie wykonał. Limit na karcie jaki został nam przyznany ma określone oprocentowanie, które jest wyższe niż oprocentowanie linii kredytowej. Mając kartę kredytową mamy tak zwany okres bezodsetkowy nazywany grace period. W sytuacji, kiedy spłacimy całe zadłużenie na karcie nie zapłacimy odsetek od takiego kredytu. Wypłacając pieniądze w bankomatach odsetki przyjdzie nam jednak zapłacić. Za posiadanie takiej karty kredytowej większość banków nalicza nam określone opłaty i to bez względu na to, czy korzystamy z przyznanego nam przez bank limitu. Jedną z zalet kart płatniczych są tak zwane systemy premiowe. W przypadku każdej transakcji kartą można zbierać punkty i wymieniać je na różnego rodzaju nagrody.

Karta płatnicza jest elektronicznym instrumentem płatniczym. Jest ona obecnie narzędziem pozwalającym na zdalne zarządzanie pieniędzmi jakie mamy zgromadzone na swoim rachunku bankowym. Za pomoc kart można płacić za towary i usługi w bankomatach. Takie płatności można również wykonywać za pośrednictwem telefonu i Internetu. Karta płatnicza może zostać wydana przez bank, ale też przez niebankową instytucje finansową. Wystawiają je również sieci handlowe i stacje paliw. W Polsce pierwsze karty płatnicze pojawiły się pod koniec lat sześćdziesiątych.

Jakie mamy rodzaje kart płatniczych.

Można wyróżnić kilka rodzajów kart płatniczych. Jedną z nich jest karta bankomatowa. Jest to karta z grupy kart debetowych. Ma ona ograniczone funkcje. Taka karta jest powiązana z rachunkiem klienta banku. Drugim rodzajem kart płatniczych są karty charge. Mają one odroczony termin płatności i wydają je banki, a także wiele innych instytucji finansowych. Karta ta wiąże się z rachunkiem klienta i można jej używać w bankomacie. Mamy jeszcze tak zwane karty debetowe, które obciążają konto ich właściciela o sumę transakcji jaką wykonał. Karty kredytowe funkcjonują na zasadzie pay later. Za transakcje jakie wykonamy płacimy w późniejszym terminie. Wydawca karty daje nam na niej określony limit kredytowy jakiego nie możemy przekroczyć. Mamy jeszcze karty przedpłacowe. Te z kolei działają na zasadzie pay before i są pewnego rodzaju elektroniczną portmonetką. Chcąc móc wypłacać pieniądze z karty trzeba wcześniej ją zasilić. Karty te można podzielić na dwie grupy, a mianowicie na karty dające możliwość ich doładowania i takie, które takiej możliwości nam nie dają.

Karty można podzielić ze względu na technologię zapisywania na nich danych. Mamy między innymi karty wypukłe. Znajdziemy na nich takie informacje jak nazwa ich właściciela, numer karty, a także datę do kiedy ta karta jest ważna. W podziale tym możemy wyróżnić karty magnetyczne. Ich nośnikiem danych jest pasek magnetyczny, na jakim zapisują się wszystkie wykonywane przez nas transakcje. Bardzo popularne są karty zbliżeniowe. Posiadają one układ elektroniczny i posiadają specjalna antenkę, dzięki której można o wiele szybciej wykonywać poszczególne transakcje. Klienci mają o dyspozycji również karty wirtualne. Taka karta nie posiada fizycznej postaci, a ma jedynie system rozliczeniowy z numerem. Gdy jednak nie jestes zdecydowany na karte zastanów się nad kredytem, a najlepsze z nich znajdziesz na portalbankowy.info/.