« Dlaczego kredyt gotów… | Strona domowa | Chwilówki czyli pożyc… »

Kredyty hipoteczne a wcześniejsze uregulowanie należności.

środa, 02 grudzień 2020 at 10:15 am. Użyte znaczniki: , , , , ,

Posiadanie mieszkania lub domu to obecnie symbol niezależności. Chociaż oczywistym jest fakt, że nie jest to łatwe i jednoznaczne. Zazwyczaj posiadanie własnego mieszkania jest obarczone kosztami które, gdyby nie kredyty hipoteczne rzadko było by możliwe. Kiedy jednak udało się nam z jednej strony związać kredytem a ponadto mamy wystarczająco środków by zainwestować z wyprzedzeniem w spłatę pojawia się myśl o wcześniejszym uregulowaniu należności. Czy jest możliwa? A jeżeli tak to co może oznaczać w naszym przypadku?

Dwa warianty działania.

Niezależnie z jakiej opcji kredytowe korzystasz tak naprawdę wybierasz między dwoma wariantami. Pierwszy to wcześniejsza spłata zobowiązania poprzez podwyższenie raty kredytu i tym samym obniżenie kosztów około kredytowych lub drugi wariant – możesz wydłużyć czas spłaty kredytu czym obniżysz ratę miesięczna, lecz koszt kredytu znacznie się powiększy. Wszystko zależy od twoich możliwość. Raczej banki nie przewidują możliwość jednorazowego działania: spłaty wszelkich należności z racji dodatkowych prowizji, ale warto jeszcze przed podjęciem decyzji o spłacie dobrze zapoznać się z Tabelami opłat i prowizji bankowych.

Czego powinieneś być świadomy.

Jednym z podstawowych pytań jakie zadaje sobie większość kredytobiorców to czy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego się opłaca. Przecież kiedy masz finansowe możliwość i widzisz szanse na spłatę swojej należności tak naprawdę pozbywasz się ogromnego ciężaru i masz szansę poczuć ulgę zarówno finansową jak i psychiczną.

Ale czy tak naprawdę jest to opłacalne posunięcie? Wszystko zależy od czasu jaki pozostał do zakończenia całego zobowiązania. Koszty jakie poniesiesz mogą oscylować w przedziale od 0,5 % do nawet 3 % całkowitej wartości.

Z całą pewnością wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego to również skomplikowana procedura i będziesz musiał podpisać aneks do umowy. A jak to może wyglądać w praktyce?

Powiedzmy, że kwota kredytu to 10 tyś zł na okres 12 miesięcy. Oprocentowanie w skali roku RRSO wynosi 7 %. Miesięczna rata kredytu jest stała i wysokości 866 zł. Odsetki do uiszczenia to 383 złote. Zatem całkowity koszt jaki musimy ponieś to 10 383 zł, kiedy po trzech miesiącach postanowisz spłacić całość swojego zadłużenia kwota odsetek wyniesie 160 zł co w realnym rozrachunku powoli tobie zaoszczędzić 200 zł. Wszystko było by pozytywnym układem, gdy weźmiemy założenia, że bank nie pobiera prowizji od wcześniejszej spłaty.

Kiedy już podejmiesz działania by zamknąć kredyt hipoteczny i wprowadzisz w życie procedury warto zadbać o uzyskanie poświadczenia zakończenia spłaty zadłużenia. Powinieneś zostać o tym oczywiście poinformowany czy to droga elektroniczną lub pisemną. A zatem jeżeli masz możliwość zwolnienia się z ciężaru odpowiedzialność finansowej i wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego warto zbadać wszelki za i przeciw na długo przed podjęciem decyzji.