« Złote zasady zaciągan… | Strona domowa | Wybierz najlepszy kre… »

Czym jest weksel in blanco?

poniedziałek, 21 październik 2019 at 2:25 pm. Użyte znaczniki: , , , , , , , , ,

W umowach kredytowych stosuje się powszechnie różne rodzaje zabezpieczeń. Nieruchomości, poręczenia znajomych i członków rodziny, wprowadzanie do umowy papierów wartościowych to tylko niektóre z najważniejszych przykładów. Można dodać do tego również weksle in blanco, które stanowią specyficzną i niezwykle popularną formę ochrony kredytodawców, ale również kredytobiorców przed nadmiernymi formalnościami. Na czym zatem polega weksel in blanco?

Jak rozumieć weksel in blanco dla kredytobiorcy?

Weksel in blanco to jednym słowem papier wartościowy możliwy do przeniesienia, sprzedaży. To powszechna praktyka, jeżeli bank nie chce utrzymywać własnych działów windykacyjnych. Coraz częściej dochodzi do sprzedaży długów na wyspecjalizowanych giełdach. Warto pamiętać, że firma windykacyjna różni się w znaczący sposób od komornika, o czym wielu konsumentów nie ma pojęcia. Komornik działa na podstawie orzeczenia sądu, a firma windykacyjna we własnym interesie, często naśladując (niezgodnie z prawem) działania komornika, w tym z zastosowaniem presji fizycznej, psychicznej. Najważniejsza zaleta weksla in blanco to szybkość wystawienia i praktycznie natychmiastowa egzekucja z majątku.

Skuteczność weksla in blanco w procesie egzekucji należności

Warto podkreślić, że nie należy wystawiać weksla in blanco bez wcześniejszego uzgodnienia warunków (deklaracji) wpisania kwoty zaległego zobowiązania. Weksel przydziela się zawsze do konkretnej umowy, nie ogólnie. Należy również uważać, aby weksel nie trafił w przypadkowe ręce marki windykacyjnej z marnymi opiniami. Skuteczność weksla in blanco jest spora, dlatego banki chętnie stosują papiery wartościowe w celu zabezpieczenia umów o statusie bardziej ryzykownym. Kredytobiorca bez żadnego majątku trwałego, bez oszczędności i stosunkowo słabą zdolnością kredytową, dzięki takiej formie zabezpieczenia jest w stanie pozyskać całkiem rozsądne kwoty kredytu gotówkowego. Egzekucja z weksla in blanco jest najszybsza, dlatego zastanów się, czy faktycznie chcesz złożyć podpis. Do weksla może włączyć się dowolna osoba, jako poręczyciel, co zapewnia jeszcze szersze możliwości optymalizacji umowy o kredyt konsumpcyjny. Weksel in blanco to powszechna forma zabezpieczenia umowy kredytowej, która nie generuje zbyt dużego ryzyka przy krótkich okresach obowiązywania długu.