« podatek Belki | Strona domowa | Chwilówka krok po kro… »

Idealny kredyt samochodowy, czyli...?

piątek, 05 kwiecień 2019 at 2:20 pm. Użyte znaczniki: , , , , , , ,

Jak każdy inny produkt finansowy, kredyty samochodowe nie są stworzone dla każdego. Dla niektórych korzystnym rozwiązaniem będzie możliwość spłaty zobowiązania na zasadach 50/50 a dla innych – miesięczne spłacanie wcześniej ustalonych rat. Mimo tych różnić spróbujmy jednak ustalić, jak powinien wyglądać idealny kredyt samochodowy, który zadowoliłby (prawie) każdego.

Po pierwsze – gwarancja funduszy

Zakup samochodu jest inwestycją spontaniczną. Idąc np. do komisu samochodowego nie wiemy, czy wyjdziemy z niego z nowym autem, czy też kolokwialnie mówiąc pieszo. Stąd też pojawia się potrzeba takiego skonstruowania oferty kredytowej, by zapewniała ona dostęp do bankowych środków w ściśle określonym czasie. Na tej zasadzie działa między innymi bankowa promesa, która jest zabezpieczeniem stosowanym przez bank, na rzecz swoich Klientów. W jej ramach Wierzyciel zobowiązuje się do zapłaty okreslonej kwoty w określonym czasie, która na dodatek musi być przeznaczona na określone wydatki, niekoniecznie związane wyłącznie z zakupem nowego pojazdu. Oczywiście w interesie Klienta leżałoby również to, by wspomniana "obietnica" była całkowicie bezpłatna. Mowa tu o bezpośrednich kosztach usługi, jak również o kosztach ukrytych, ponoszonych z tego tytułu.

Po drugie – elastyczna forma spłaty

Idealny kredyt samochodowy powinien być elastyczny. Co to oznacza? W praktyce chodzi o możliwość wyboru własnej metody spłaty poszczególnych rat. Oczywiście bank nie może pozwolić sobie na to, by przepisy te nie były określone jakimiś szczegółowymi wytycznymi. Niemniej stworzenie oferty kredytu samochodowego, w skład której wchodziłaby możliwość spłaty na zasadach kredytu standardowego, balonowego i na przykład "50/50", byłoby w tym przypadku bardzo pożądane. Dzięki temu oferta ta byłaby stworzona dla różnych Klientów, którzy posiadają środki finansowe w dowolnej wysokości.

Po trzecie – możliwość szybszej spłaty

Kredyt samochodowy to produkt finansowy, którego optymalny czas spłaty wynosi kilka lat. Trudno w tak długim okresie czasu zaplanować wszystkie swoje wydatki, przychody i zmiany w sytuacji finansowej. Dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie na rynek kredytów samochodowych, w ramach których można by szybciej spłacić takie zobowiązanie, bez narazania się na dodatkowe opłaty. W ofertach niektórych banków istnieje taka możliwość, aczkolwiek nie dotyczy ona wszystkich potencjalnych Wierzycieli. Mamy tu na myśli zarówno klasyczne kredyty spłacane w ratach miesięcznych, jak również kredyty spłacane na zasadzie np. "50/50". Bardzo często zdarza się, że zwłaszcza kredyty należące do tej drugiej grupy "odzwlekają" termin płatności nawet o kilka lat, co przedkłada się na wzrost kosztów kredytu. W sytuacji, gdy Klient posiada określone środki, możliwość szybszej spłaty byłaby zarówno z korzyścią dla niego samego, jak również dla banku, który finansuje jego inwestycję.

Podsumowanie

Idealny kredyt samochodowy nie istnieje. Dlatego tak ważne jest, by móc dokładnie przeanalizować każdy element przedstawionej oferty. Dzięki temu Klient nie tyle wybiera kredyt idealny, co raczej produkt finansowy, który najlepiej spełnia większość jego oczekiwań. Zaciągnięcie zobowiązania w wysokości kilkunastu, bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych, to długotrwała inwestycja, która może przynieść zarówno konkretne korzyści, jak i dosyć duże straty. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z danych przedstawionych między innymi na porównywarkach kredytów, w których istnieje możliwość obliczenia wysokości miesięcznej raty zobowiązania.