« Jak zwiększyć opłacal… | Strona domowa | Idealny kredyt samoch… »

podatek Belki

środa, 20 luty 2019 at 10:49 am.

Lokaty bankowe są dobrym sposobem na pomnożenie pieniędzy. Lokując dużą kwotę kapitału możemy dużo zyskać. A kto jeszcze na tym zyskuje? Odpowiedź jest prosta. Państwo. W jaki sposób? Z podatku belki.

Podatek Belki jest to podatek od zysków kapitałowych obejmujący między innymi zysk z lokat i pieniądze zarobione na giełdzie. 19% z naszych zarobionych odsetek na lokacie musimy oddać państwu w formie podatku od zysków kapitałowych. Będąc klientami banku nie musimy się martwić w jaki sposób i gdzie musimy zapłacić podatek Belki, ponieważ bank to zrobi za nas. To placówki bankowe wypełniają odpowiednie deklaracje i rozliczają się z fiskusem, nie angażując w to konsumenta.

Podatek Belki ma rzeczywisty wpływ na zysk z lokaty. Przykładowo jeśli nasz przychód z lokaty wynosi 100 złotych to bank wypłaci nam 81 złotych, ponieważ 19% zostanie pobrane przez bank w momencie wypłacania nam odsetek. Kilka lat temu banki jak i klienci poszukiwali rozwiązań w celu uniknięcia podatku Belki. Bankom zależało aby zatrzymać przy sobie potencjalnych inwestorów, a klientom na ochronie kapitału przed inflacją. Rozwiązaniem znalazły się Przepisy Ordynacji Podatkowej, które pozwoliły na ominięcie obowiązku zapłaty podatku Belki. Innym sposobem na uniknięcie podatku Belki były lokaty jednodniowe, odsetki w ciągu jednego dnia były na tyle niskie, że można było ominąć płacenia podatku. Obecnie w niektórych bankach dostępne są lokaty jednodniowe, ale niestety nie zwalniają one z zapłaty podatków od zysków kapitałowych. Więc podatku Belki nie da się uniknąć. Niektórym może się wydać, że lokata nie ma sensu, ponieważ niesie ze sobą koszty i absurdalne założenia. Im więcej ulokowanego kapitału tym wyższe odsetki, a co za tym idzie wyższy podatek Belki. Ale niestety w dzisiejszych czasach za wszystko trzeba zapłacić. Jak to kiedyś powiedział Benjamin Franklin “Na tym świecie są pewne tylko śmierć i podatki”.

Trzymając pieniądze na koncie bez oprocentowania nie musimy płacić podatku Belki, ale też nie mamy szansy na nim zarobić i pomnożyć pieniędzy. Decydując się na lokatę oprocentowaną jesteśmy zobowiązani zapłacić podatek, ale też mamy szansę pomnożenia pieniędzy. Więc nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Dlatego dla konsumentów chcącym ulokować duży kapitał podatek Belki nie jest żadną przeszkodą.