« Kredyt samochodowy a … | Strona domowa | Blog o kredytach »

Budowanie pozytywnej zdolności kredytowej przy zaciąganiu kredytu hipotecznego

piątek, 20 lipiec 2018 at 1:03 pm. Użyte znaczniki: , , , , ,

Do nawiązania dogodnej współpracy z bankiem detalicznym przy zaciąganiu kredytu długoterminowego potrzebujesz pozytywnej zdolności kredytowej. W jaki sposób buduje się właściwy obraz kredytobiorcy ułatwiający podjęcie poważnego zobowiązania? W artykule otrzymasz kilka praktycznych wskazówek.

Monitorowanie baz BIK i BIG niezbędne

Pozytywna zdolność kredytowa jest kojarzona głównie z Biurem Informacji Kredytowej, a także Biurem Informacji Gospodarczej. W BIK-u można znaleźć informacje na temat zobowiązań kredytobiorcy w bankach i parabankach. Natomiast BIG odnosi się do zobowiązań pozabankowych, chociażby niezapłaconych alimentów, mandatów, rachunków za media. Kredytobiorca powinien zadbać szczególnie o zamknięcie pożyczek krótkoterminowych w sektorze pozabankowym, ponieważ takie umowy nie są mile widziane w bankach komercyjnych. Zdecydowanie osłabiają sytuację negocjacyjną w ramach kredytu hipotecznego. Zupełny brak wpisu w BIK też dobrze nie wróży. Dobra praktyka to zaciągnięcie mniejszych pożyczek gotówkowych, ich terminowa spłata i zbudowanie już pewnej historii. Aktualnie BIK udostępnia dane na życzenie kredytobiorcom. Wystarczy, że wniesiesz niewielką płatność. Czy warto zapoznać się z raportem? Oczywiście tak, ponieważ dzięki temu masz świadomość, co widzi doradca w banku. Możesz poza tym przeciwdziałać informacjom nierzetelnym, wpisanym przypadkowo lub błędnie. To niestety również się zdarza. Nawet zakupy w ramach tzw. rat 0% w marketach trafiają do bazy Biura Informacji Kredytowej.

Co jeszcze wchodzi w skład zdolności kredytowej?

Na pozytywną zdolność kredytową przy kredycie hipotecznym wpływa naturalnie wysoki wkład własny, dopasowanie rat równych zamiast malejących, wysokie dochody, renoma pracodawcy, stan cywilny (przy małżeństwie dochodzi do optymalizacji ryzyka). Nie składaj wniosków kredytowych do wielu kredytodawców jednocześnie, ponieważ każdy wniosek generuje zapytanie do BIK. Im więcej takich zapytań w bardzo krótkim czasie, tym gorsza ocena współpracy. Z tego powodu bardzo ważny czynnik to porównywanie ofert kredytów hipotecznych. Najszybciej zrobisz to przez wyspecjalizowanego pośrednika lub przez multimedialne narzędzia, niestety często nieaktualne. Zapoznaj się poza tym ze stosunkiem wielkości pożyczki do wartości zabezpieczenia, tzw. wskaźnikiem LtV. Przy LTV niższym od 80-70% otrzymujesz naprawdę porządne warunki spłaty długoterminowego zobowiązania. Banki detaliczne nie są zbyt elastyczne przy udzielaniu długoterminowych zobowiązań. Warto to sobie uświadomić.