« Kredyt na zakupach ? … | Strona domowa | Budowanie pozytywnej … »

Kredyt samochodowy a zdolność kredytowa.

czwartek, 10 maj 2018 at 11:26 am.

Kredyt samochodowy to rodzaj kredytu celowego z przeznaczeniem na zakup pojazdu. Nie koniecznie musi to być samochód, gdyż za gotówkę z kredytu możemy nabyć również: motocykl, skuter, quad, maszyny budowlane, traktor, przyczepę kempingową, kampera, czy też łódź motorową. Starając się o kredyt na samochód kredytobiorca musi liczyć się z tym, że bank będzie oceniał jego zdolność kredytową. Bank musi mieć potwierdzenie, że klient będzie w stanie spłacać raty kredytu w określonych terminach płatności.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Banki mogą brać pod uwagę rożne czynniki przy ocenie zdolności kredytowej klienta. We wszystkich bankach najważniejsze jednak będą dochody netto kredytobiorcy, rodzaj zatrudnienia, oraz dotychczasowa historia kredytowa. Poza tym na zdolność kredytową wpływają takie elementy jak: liczba członków gospodarstwa domowego, historia w Biurze Informacji Kredytowej, suma miesięcznych dochodów i zobowiązań, miesięczne wydatki na utrzymania, staż prac, rodzaj posiadanych zobowiązań i ich okres kredytowania, staż pracy, a także wiek kredytobiorcy. Na podstawie tych danych bank sprawdza czy może pożyczyć pieniądze klientowi, a jeśli tak, to w jakiej wysokości.

Trzy rodzaje kredytu.

Zanim zaciągniemy kredyt samochodowy, musimy zdecydować który z trzech rodzajów jest dla nas najbardziej optymalny. Może to być kredyt standardowy, czyli taki w którym co miesiąc spłacamy ratę kapitałowo – odsetkową w dogodnym, zapisanym w umowie terminie. Minimalny okres kredytu standardowego to 6 miesięcy, a maksymalny to 10 lat. Nie jest wymagana wpłata własna. Inny rodzaj kredytu to kredyt jednoratowy. Jest to kredyt, który w swej ofercie mają tylko banki samochodowe, związane z daną marką. W tym kredycie konieczna jest dość duża wpłata własna, zazwyczaj 50 – 60%. Pozostałą część kwoty kredytobiorca zobowiązany jest zapłacić po upływie terminu zawartego w umowie, na przykład po roku. Główną zaletą tego typu kredytu jest brak oprocentowania. I ostatni rodzaj kredytu, to kredyt balonowy, który charakteryzuje się niskimi ratami. Raty te obejmują zazwyczaj 80% wartości pojazdu, natomiast ostatnia rata to 20% które należy zapłacić w całości.

Jakie raty wybrać?

W kredycie samochodowym można wybrać dwa rodzaje rat: stałe i malejące. Każda rata ma część kapitałową, która stanowi określony ułamek pożyczanej kwoty i część odsetkową czyli wynagrodzenie dla kredytodawcy. Rata stała oznacza, że przez cały okres kredytowania co miesiąc spłacana jest taka sama kwota. Początkowo spłacana kwota w większej części pokrywa część odsetkową, jednak z upływem czasu proporcje zmieniają się. Pod koniec kredytobiorca spłaca w większości część kapitałową. W przypadku rat malejących największa do spłacenia jest pierwsza rata, a z upływem czasu raty maleją. W ogólnym rozrachunku drugi wariant jest bardziej korzystny dla kredytobiorcy, gdyż docelowo zapłaci on mniej.